Κυριακή 24 Ιουλίου 2022

Οι Κύκλωπες (Γ) και η Πυλαία (Α) πρωταθλητές Ελλάδος στην άμμο

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στις γυναίκες και ο ΑΕΣΧ Πυλαία στους άνδρες αναδείχθηκαν Πρωταθλητές Ελλάδος στο Final-4 του 23ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Beach Handball, που ολοκληρώθηκε στην Παραλία Ασπροπύργου.

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στις γυναίκες επικράτησαν στον τελικό με 2-0 (18-16 / 18-16) επί του Α.Σ. Άνοιξης Διονύσου Delousil και έκαναν το νταμπλ καθώς πριν 15 μέρες κατέκτησαν και το Κύπελλο Ελλάδος στο θεαματικότερο άθλημα στην άμμο.

Στους άνδρες ο ΑΕΣΧ Πυλαία κέρδισε τον Ωρίωνα Χανίων με 0-2 (18-20 / 14-18) και πρόσθεσε ακόμη έναν τίτλο στην τροπαιοθήκη της τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο ΑΕΣΧ Πυλαία κατέκτησε και την 3η θέση στις γυναίκες κερδίζοντας τον ΔΑΣ Ζεφυρίου με 0-2 (7-16 / 5-18).

Στους άνδρες οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης πιστοί στο ραντεβού με τα μετάλλια σε F4 βρέθηκαν στην 3η θέση μετά τη νίκη τους επί του ΑΣΟΔ Ασπροπύργου με 2-1 (17-21 / 29-27 / 7-2)

Τα αποτελέσματα των τελικών

Μικρός Τελικός Γυναικών: ΔΑΣ Ζεφυρίου - ΑΕΣΧ Πυλαίας 0-2 (7-16 / 5-18)

Μικρός Τελικός Ανδρών: ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης - ΑΣΟΔ Ασπροπύργου 2-1 (17-21 / 29-27 / 7-2)

Τελικός Γυναικών: ΑΣ Άνοιξη Διονύσου - ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 0-2 (16-18 / 16-18)

Τελικός Ανδρών: Ωρίωνας Χανίων - ΑΕΣΧ Πυλαίας 0-2 (7-16 / 5-18).